10 dolog, amit tuti elfelejtesz ellenőrizni, amikor új lakásba költözöl
Ajtó-ablak rendben, a víz folyik, a mosdó tiszta, a szomszéd pedg nem áztat el. Azt hiszed, ennyi volt? Nem! Mutatunk 10 dolgot, amit biztosan elfelejtesz ellenőrizni költöztetés után.


1. Tudod-e használni a nyílászárókat-
Mielőtt az előző tulajdonos kilépne az ajtón (az is egy nyílászáró ám!), nézzétek át együtt, hogya tudod nyitni és csukni az ajtókat és ablakokat! Kérdezz rá, milyen állásba kell állítani a kilincset, hogy a bukó és nyíló funkciót használni tudd az erkélyajtón! Beszéljétek meg, meg van-e olyan ajtó, amelyik ha nyitva marad, elakaszthat egy másikat, vagy megsértheti annak az üvegét. Kérdezd meg, mennyire ázik el a lakás, ha véletlenül nyitva felejted a tetőablakokat, és biztosan érdemes-e minden ablakot használnod a szellőztetéshez, vagy van, amelyik a szomszéd konyhájára néz! Ezek apróságnak tűnhetnek, de rengeteg pénzt és kellemetlenséget spórolsz meg magadnak pár egyszerű – bár kicsit furcsa – kérdéssel.
2. Ellenőrizni, hogy belátnak-e az ablakodon>
Ha eddig a hátsó szobában laktál, amelyiknek az ablaka a kert fáira nézett, a szomszédtól pedig egy tűzfal választott el, valószínűleg lazán lekapod majd a ruhádat az első éjszaka. De vigyázz, most új helyen vagy, így simán lehet, hogy az utca népe jól szórakozik majd a rögtönzött sztriptíz shown!
3. Van-e fűnyíród?
Ha kertes házban laksz, előbb-utóbb nincs mese: füvet kell nyírni. Nézd meg, hagytak-e az előző lakók a pajtában fűnyírót! Ha nem, fel kell készülnöd egy komolyabb kiadásra, vagy kaszálnod kell majd. Jó, ha ez időben kiderül…
4. Leellenőrizni, kinek van kulcs a bejárati ajtódhoz
Akár albérletbe, akár új lakásba költözöl, érdemes lecserélni a zárat. Ha kell, ajánld fel a főbérlőnek, hogy állod a költségeket, de nagyon fontos, hogy biztosak legyetek benne, hogy az ellenőrzésetek nélkül senki nem tudja a saját kulcsával kinyitni a lakást!
4. Elmozdítani az ülőgarnitúrát
Egyszerű tipp: a kaució, a bérleti díj, vagy a vételár kifizetése előtt mindenképpen mozdítsátok el a lakásban lévő ülőgarnitúrát a tulajdonossal – már ha ez tartozéka az adott otthonnak. Az ülőgarnitúra sok érdekes esemény helyszíne: van aki itt alszik, bújik össze a kedvesével, eszi meg a vacsoráját. Játszanak rajta a gyerekek, majszolnak rajta süteményt a vendégek, szotyoláznak a rajta a haverok a meccs alatt. A garnitúra alatt könnyen penészes lehet a szőnyeg, de az is lehet, hogy még felfedezhetőek alatta a régi étkezések nyomai. A szűk résekbe a háziállatok is előszeretettel gyömöszölnek apró „ajándékokat”, de az egerek, bogarak, hangyák is szeretnek itt fészket rakni – és sajnos ez még akkor is előfordulhat, ha alapvetően tiszta lakásról beszélünk. Jobb, ha ez már azelőtt kiderül, hogy busás összeget fizettünk.
5. A gardrób illata
Ha a gardróbot előtted már használta valaki, könnyen előfordulhat, hogy az egész helyiséget az ő illata tölti be. Lehet, hogy az előző lakó erős dohányos volt, így a ruhái is átvették az erős nikotin szagot. Ha idős nénitől vettél, vagy bérelsz lakást, a naftalin okozhat hasonló gondokat. Mielőtt nagy örömmel beköltöznél, szellőztess alaposan, ne hagyd, hogy a te holmiid is átvegyék a kellemetlen aromákat.
6. Beférnek-e a bútoraid az ajtón
Ez a probléma általában azoknak jelenti a legtöbb bosszúságot, akik albérletbe költöznek. Mielőtt nagy összeget fizetnél a bérleti díjra, gondold át, hogy be tudod-e vinni azokat a bútoraidat az ajtón, amelyeket mindenképpen szeretnél az új lakásba is magaddal vinni.
7. Nem vagy-e allergiás
Ha a lakásban szőrös kisállatot tartottak, és allergiás vagy a bundájára, az általában hamar kiderül. De vannak alattomosabb allergének is, amelyekre lehet, hogy elsőre nem gondolnál! Ha pollen allergiás vagy, nézd meg alaposan, milyen fák, növények élnek a környéken – bármilyen romantikus is a ház előtt hársfasor, lehet, hogy számodra nem ez a legegészségesebb környezet.
8. Mi van a padláson/pincében
Győződj meg róla, hogy az előző lakó kipakolt a pincéből és a padlásról is! Ezeket a helyiségeket mindenképpen ellenőrizzétek a kulcsátadás előtt! Nem kellemes, ha váratlanul madártetemekben, vagy egy rakás lomba botlasz a padláson, vagy ha megbírságol a tűzoltóság, mert tűzveszélyes anyagokat tárolsz a pincében. Drága lehet, ha konténert kell bérelned a lomtalanításhoz, de az is előfordulhat, hogy valamilyen illegális tárgyat, lopott holmit találsz az otthagyott értékek között.
9. Merre tudsz menekülni, ha baj van
Ha új helyre költözöl, mindig nézd meg a menekülési útvonalakat, gondold át, hogyan tudod elhagyni a lakást, ha történik valami. A régi helyeden valószínűleg kívülről tudtad, hogyan juthatnál az utcára, ha tűz üt ki, de az új helyen, az éjszaka közepén nem biztos, hogy azonnal eszedbe jut a legjobb megoldás. Nézz szét jól! Lehet, hogy tűz esetén az egyik ablakból könnyen kiléphetsz egy biztonságos tetőre, vagy éppen a hátsó ajtón át könnyebben jutsz segítséghez, mintha a szokásos bejáratot használnád. Persze, egy idő után ezek a menekülési utak magadtól is eszedbe jutnak majd – de jobb, ha már az első pár hétben is vigyázol magadra.
10. Minden eszközt tudsz-e használni
Ha szerencséd van, és olyan lakásba költözhetsz, amelyet az érkezésed előtt szépen rendbe tettek és kitakarítottak, akkor nagyon kényelmesen megúsztad a helyváltoztatással járó macerát. Ennek ellenére mindig nézd meg, hogy minden, a lakásban található eszköz működésével tisztában vagy-e. Tudod kezelni a kazán hőszabályzóját? Be tudod állítani a fűtést? Ki tudod cserélni a gázpalackot? Le tudod olvasni a víz és villanyórát? Tudod, hol a kapcsoló szekrény és melyik konnektorba szabad bedugni a mosógépet? Ezeket mindig ellenőrizd – ne akkor derüljön ki, hogy nem megy valami, amikor szükséged van rá!
Weboldal címe: budapestkonyhabutor.hu/
SZÓLJ HOZZÁ EHHEZ A TIPPHEZ!
TOVÁBBI ÉPÍTKEZÉS TIPPEK
Álmodd meg a házad, de építsd fel okosan! – Házépítés időmenedzsment kezdőknek

Képzeld csak el: már az álmaid házát építed. Gyönyörű kert, hatalmas nappali, terasz grillpartikhoz… majd jön a kiábrándító valóság.
Lakásfelújítás mesterfokon, figyelve a részletekre

Ha teljeskörű lakásfelújításba vágja fejszéjét különösen fontos, hogy megbízható, munkájukra igényes szakembereket találjon. Lehetőleg olyanokat, akik nem n+1 embernek szervezik ki a részfeladatokat.
Fűtéskorszerűsítéssel a környezet védelméért

A kéz a kézben járó környezetvédelem és energiatakarékosság ma már tendenciának számít. Jó példa erre, hogy egyre többen választják a megújuló energiaforrással összekapcsolt Nobo fűtőpanelt
A regeneráló alvás mindenkinek jár

A jó alvást illetően az időtartam mellett a fekhely minősége is számít. Legyen az egy komfortos ágy a család kétlábú tagjainak, vagy egy kényelmes kutyafekhely a blökinek, ezen nem érdemes spórolni.
Őszi teendők a kertben

A meseszép színekkel megörvendeztető ősz nemcsak a gyönyörű látvánnyal, hanem némi kerti munkával is ellát minket – ezeket mutatjuk be a zöldhulladék elszállítástól a talajjavításig.